Hody, hody, doprovody od 28.3. – 5.4.


K Velikonocům patří mnoho dávných zvyků a tradic – pomlázka s mašlemi, koledy, barvení vajíček, řehtačka, pečení beránka… Vraťme se k nim a přivítejme letošní jaro vesele a s úsměvem 😊


Cíl: Seznámit děti s tradičními zvyky o Velikonocích, rozvoj jemné motoriky, pozornosti a představivosti. Rozvoj komunikativních dovedností a slovní zásoby.


  • Popovídej si s rodiči o tradičních velikonočních zvycích (Děti si rozšiřují slovní zásobu, předčtenářské dovednosti, jazykové schopnosti)


KVĚTNÁ NEDĚLE


Začíná týden před Velikonoci. Abychom to měli doma hezké, tak se na nedělní procházce v přírodě porozhlédni, jestli najdeš břízu, vrbu s kočičkami a utrhni si do vázičky domů. Ale netrhej mnoho, víš dobře, že šetříme přírodu, zbytečně netrháme rostlinky, jen 2-3 větvičky, aby zbylo něco pro včeličky, až se probudí a mohli na kočičkách najít svoji první potravu po zimě.

A jestli máš šikovného taťku, tak nařežete vrbové proutky na pomlázku a taťka tě naučí, jak se taková pomlázka plete.

MODRÉ PONDĚLÍ


Modré pondělí je posledním masopustním pondělím. Kostely se v tento den podle tradic a zvyků zdobily modrým suknem.

A protože je dnes pondělí modré, vyber si pro dnešní den oblečení, které bude jenom modré, tak běž hledat! Modré tričko, modré tepláčky/legínky, modré ponožky. Holčičky mohou najít modré sukýnky, šatičky, gumičky, čelenky, sponky…a je to!


A jelikož do Velikonočního pondělí zbývá jeden týden, tak je nejvyšší čas zasadit osení. Popros rodiče o misku nebo květináč, nasypte zeminu/hlínu a povrch hustě posypte obilím/osením. Zaseté obilí zasejte a roste každý den vodou. 

ŠEDIVÉ ÚTERÝ


Šedivé úterý je věnováno úklidu. Dnes pomoz mamince s úklidem, je jedno s čím pomůžeš, můžeš třeba utřít prach v pokojíčku, urovnat si oblečení ve skříňkách, a víš co? Koukni se také pod postel, jestli tam nemáš pavučiny nebo jestli tam nepláče nějaká zapomenutá panenka nebo autíčko?

A že šedá není veselá barvička? Pojď si den udělat barevnější! Přijď si na zahradu MŠ v šedivém úterý mezi 14 – 16 hodinou pro velké vejce z kartonu, (a další materiály k tvoření) které doma můžeš vymalovat/vyzdobit dle své fantazie. Barevné vajíčko rodiče můžou vyfotit a poslat na náš email.


ŠKAREDÁ STŘEDA


Dnes budeš mít ten nejkrásnější úkol. Abys zahnal všechny škarohlídy, mračouny a nerudy, celý den se usmívej! Kdo se o škaredé středě usmívá, bude se usmívat celý rok. Usmívej se na mamku, na taťku, na brášku nebo sestřičku, na dědu i babičku, na pejska i kočičku! Krásný den ti přeji! 

ZELENÝ ČTVRTEK


Na zelený čtvrtek se dříve jedlo jídlo, ve kterém bylo něco zeleného, třeba kopřivy nebo špenát. Ale tobě dám na výběr, podívej se s mamkou do ledničky a vyber si podle své chuti něco zeleného, třeba ovoce, zeleninu (zelenou barvu dobře znáš, tak to nebude problém). Tak dobrou chuť!


VELKÝ PÁTEK


to byl dříve den klidu (nemělo by se uklízet, prát, nic si půjčovat, prodávat ani přijímat). Co takhle zahrát si nějakou hru – pexeso, kvarteto, člověče nezlob se? Je to jen na tobě, na jakou hru máš dneska chuť. Hlavně zapoj do hry všechny, které máš kolem sebe a máš je rád.
Nebo pokud máš doma plastelínu, můžeš si vytvořit velikonoční vajíčka. Kousek plastelíny si polož na dlaň a krouživými pohyby druhé ruky tvoř malé kuličky, které na okrajích trochu zmáčkneš.

Zkoušej např. stejně velká, různě velká, stejně barevná či různobarevná. Kolik vajíček jsi vytvořil? 

BÍLÁ SOBOTA


Bílá sobota symbolizuje světlo a čistotu. Lidé si v tento den zapalují svíce a tráví čas pohromadě. Hospodyně pekly mazance a velikonočního beránka.


Děti, pokud budou mít rodiče čas, můžete si velikonočního beránka upéct pomocí obrázkového receptu, který jsem pro vás připravila. Nemusíte nic vážit, bude vám stačit hrníček a lžíce 😊 Určitě poproste rodiče o pomoc, aby dali beránka do trouby, protože je moc horká!

Budete potřebovat:

- 3 ks vejce

- 1 hrnek rostlinného oleje

- 1 hrnek mléka

- 1 balíček vanilkového cukru

-2 hrnky polohrubé mouky

- 1 balíček prášku do pečiva

- 1 hrnek cukru krupice

- moučkový cukr na posypání

- lentilky, nebo hřebíček na místo očí


Odoo • Text a Obrázek

BOŽÍ HOD – VELIKONOČNÍ NEDĚLE


O sváteční neděli se už nepracovalo, hospodyňky prý nesměly ani ustlat postele. Tak ji ani ty dnes nemusíš stlát, třeba si do ní ještě zalezeš. Vezmi si svoji oblíbenou knížku, prohlížej si obrázky a mamka nebo taťka ti přečtou nějakou pohádku.

A nebo si můžeš pustit pohádku: Chaloupka na vršku - 05 Jak se pomlázky ztratily - YouTube

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ


Už je to tady! Holky rychle nabarvit vajíčka! Zkus si je obarvit přírodními barvami, maminka ti ráda poradí a pomůže:

Kluci šup z postele a vymrskat holky, mamky, babičky, tety…..aby byly celý rok zdravé, veselé a čiperné.

Ještě zopakovat básničku a jde se na to!

Velikonoční pro kluky

Upletl jsem pomlázku,

je hezčí než z obrázku,

všechny holky které znám,

navštívím a vymrskám,

než mi dají vajíčko,

vyplatím je maličko.

Hody, hody, doprovody,

dejte vejce malovaný,

nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý,

slepička Vám snese jiný.


Za kamny v koutku, na vrbovém proutku,

proutek se zohýbá, slepička kolíbá,

vajíčko se odkotoulí do strýčkovy komory,

vajíčko křáp, slepička kdák,

paní mámo, máte mi ho dát. 

PŘEJEME VÁM VESELÉ VELIKONOCE!


Další náměty na Velikonoce: