Jaro v trávě – ze života hmyzu

6.4. – 9.4.2021


Odoo • Text a Obrázek

Včelka: víš, že když tě včelka bodne, utrhne se jí kus zadečku se žihadlem a umírá. Víš jak je to s vosím bodnutím? Jelikož je včelka pruhovaná, zkus si vzít nůžky a vystřihnout pár proužků.

Vymaluj si obrázek včelky a ochutnej med z kávové lžičky. Víš, že je to přesně množství, které včelka nasbírá za celý svůj krátký život (6 týdnů). Víš, jak se jmenuje vedoucí včela? Královna žije i pět let. Znáš písničku o Včelích medvídcích?

Můžete si ji pustit na youtube - https://www.youtube.com/watch?v=46sNv3h0PIg

 


Mravenec: znáš nějakého pohádkového mravence? Můžete si o něm přečíst pohádku, nebo si jí pustit na youtube. Zkus nakreslit, nebo z čehokoliv vyrobit mraveniště. Můžeš hledat mravence i venku, pomoci ti může i lupa. Víš, že mravenci spolu komunikují tykadly a že mraveniště je dům, přesněji město s hlavními a postranními ulicemi, s přechody a slepými uličkami, s královskými komnatami a komorami pro vajíčka a larvy. Nad zemí je jehličí, malé větvičky a další drobný materiál. Velká zajímavost je, že mravenec NEDOKÁŽE ŽÍT sám, potřebuje k životu min. 10 kamarádů. A ty? Máš hodně kamarádů?


Pokus: někde venku polož dva talířky, nebo misky. Do jedné dej cukr, do druhé citron (sladké x kyselé). Pozoruj, kterou misku nebo talířek mravenec navštíví.

Co je sladké? Co je kyselé? Co je hořké? Co je slané? Vymaluj obrázek Ferdy Mravence. Vyplň pracovní list – cesta z mraveniště.


Odkaz na pohádku Ferda Mravenec : 


https://www.youtube.com/watch?v=NNeROPveio4&list=PLCDA14762BB5F7BB3

Odoo • obrázek a text

Beruška: víš, že beruška se správně jmenuje Slunéčko sedmitečné?Existují ale i berušky s jednou nebo dvěma tečkami, ale i berušky různých barev?

Můžeš si zatančit písničku: Beruško, půjč mi jednu tečku, kterou známe ze školky, ukaž to rodičům.

Kde můžeme najít berušku? Poznáš na obrázku rozdíly mezi beruškami? Vyplň pracovní listy.

Beruško půjč mi jednu tečku : 

https://www.youtube.com/watch?v=GIPT0hTtBkQ
Odoo • obrázek a text

Motýlek: víš, že motýl stejně jako včelka opyluje květiny sosáčkem? Ale víš, že je předtím housenkou? Uměl by ses zakuklit? Znáš nějakého motýla? Babočku, nebo třeba Paví oko? Znáš příběhy Motýla Emanuela? Jak se jmenovala panenka z této pohádky? Jakou barvu měla její sukénka? Jakou barvu má motýl Emanuel? Co má Emanuel na hlavě?

Vymaluj proces vylíhnutí motýla a omalovánku motýla.

Říkadlo na procvičení c a č:


Říká cvrček cvrčku, že ho bolí v krčku,

těší cvrček cvrčka, vezmi si kus brčka.

A tím brčkem cvrčku, polechtej se v krčku.

Cvrky, cvrky, cvrky, cvrk, uzdravíš si krk.