Téma týdne:


(22. 3. – 26. 3. 2021)


,,Domácí zvířátka“


Týden s hospodářskými zvířátky.


1. Vzdělávací pořad pro děti: Proč má ovečka vlnu? Proč nějaká zvířata mají kopyta?


2. Náměty na činnosti s dětmi.


3. Poslech pohádky.


4. Básnička k naučení.


5. Pracovní listy (zaměřené na rozvoj grafomotoriky).


6. Vyrábíme pro radost ( beránek a slepička).
Proč má ovečka vlnu?


délka videa 09:29

Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč má ovečka vlnu?

Proč má ovečka vlnu? - ČT edu - Česká televize (ceskatelevize.cz)

Proč nějaká zvířata mají kopyta?


délka videa 11:47

Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme na otázku: Proč nějaká zvířata mají kopyta?

Proč nějaká zvířata mají kopyta? - ČT edu - Česká televize (ceskatelevize.cz)

Náměty na činnosti s dětmi:

  • povídejte si s dětmi o domácích zvířátkách

  • děti by měly správně pojmenovat jejich mláďátka

  • zkoušejte, zda umí napodobit zvuky a pohyby zvířat

  • vysvětlete jim, jaké využití mají domácí zvířata

  • zazpívejte si známé dětské písničkyKravička

Zjisti,v jaké podobě máte doma mléko. Umíš si sám nalít do hrnku? Víš, co se z mléka vyrábí? Máš rád jogurty a sýry? Víš, kolik má kráva nohou? a jak se jmenuje její mládě?


Slepička

Jdi do lednice spočítat, kolik máte vajíček. Jakou mají barvu a tvar? Popros maminku, ať ti ho rozklepne, ať vidíš, co je uvnitř. Kolik má slepička nohou, a jak se jmenuje její mládě. Znáš pohádku o Kohoutkovi a slepičce?


Ovečka

Co má ovečka na sobě? Najdi doma něco, co je vyrobeno z vlny, dej si to na sebe a vyfoť se. Kolik má ovečka nohou asi víš, a jak se jmenuje její mládě?


Nauč se písničku: Pásla ovečk y


Pásla ovečky v zeleném háječku. Pásla ovečky v černém lese.

Já na ní dupy dupy dup. Ona zas cupy cupy cup.

Houfem ovečky seberte se všecky.

Houfem ovečky seberte se!


Koza

Kolik má nohou koza a jak se jmenuje její mládě. Víš, že kozí mléko je mnohem zdravější než od kravičky?


Prasátko

Prasátko má rádo nepořádek, a co ty, jsi také nepořádníček? Dnešní úkol zní, důkladně si uklidit pokojíček a všechny hračky. Jakou má prasátko barvu, a jak se jmenuje jeho mládě?

Víš, které zvířátko má srst, štětiny, peří a vlnu?

Rozvoj řeči:

Kráva bučí. Kdo bučí?..... Cože dělá kráva? .....

Ovečka bečí, koza mečí, prasátko chrochtá.


Poslechni si pohádku.


O koťátku, které zapomnělo mňoukat.


Bylo jednou jedno koťátko. Koťátko si rádo hrálo na dvoře i za vraty, ale pořád mu to bylo málo a tak se přidalo ke kamarádům štěňátkům. Jenže se mu stalo, že najednou zapomnělo mluvit kočičí řečí. Umělo už říkat jenom haf, haf, haf. Když dostalo hlad a chtělo si říci hospodyni o misku mlíčka, nevědělo jak.
Jak se říká, propáníčka, že bych rádo misku mlíčka?
Hladové koťátko chodilo s pláčem po dvoře, až potkalo koníky. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řekl koťátku koník. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: íhaha, íhaha, íhaha. Ale kdepak - nestačí - kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

Hladové koťátko chodilo s pláčem po dvoře, až potkalo kravičku. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řekla kravička. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: bú, bú, bú. Ale kdepak, nestačí kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

Hladové koťátko chodilo dál s pláčem po dvoře, až potkalo kozlíky. Pročpak pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řekl kozlík. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: mééé, mééé, méé. Ale kdepak, nestačí kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

Hladové koťátko znovu chodilo s pláčem po dvoře, až potkalo ovečky. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řekla ovečka. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: bééé, bééé, bééé. Ale kdepak, nestačí kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

A hladové koťátko chodilo dál s pláčem po dvoře, až potkalo kuřátka. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řeklo kuře. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: pííí, pííí, pííí. Ale kdepak, nestačí kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

Hladové koťátko chodilo znovu s pláčem po dvoře, až potkalo kohoutky. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řekl kohout. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni.

Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: kykyryký, kykyryký, kykyryký. Ale kdepak, nestačí kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

Hladové koťátko chodilo s pláčem po dvoře, až potkalo prasátka. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řeklo prasátko. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: chro, chro, chro. Ale kdepak, nestačí kotě má řeč jinačí! Marný pláč a marné rady, budu muset umřít hlady.

Hladové koťátko chodilo dál s pláčem po dvoře, až potkalo kocoura. Proč pláčeš, koťátko? Rozvesel se drobátko! Řekl kocour. Jak nemám plakat? V bříšku mi kručí hlady, ale zapomnělo jsem, jak to mám říci hospodyni. Jak se říká propáníčka, že bych rádo misku mlíčka? Snadná pomoc! Když máš hlad, stačí přece zavolat: mňaúúúúúúúú. To je ono, hurá, sláva, takhle mluví koťátka! Radostně zajásalo kotě. A to kotě dírou v plotě utíkalo do kuchyně, přiběhlo k hospodyni a zamňoukalo. Mňau, mňau, mňau! Sotva to hospodyně uslyšela, dala hned koťátku plnou misku mlíčka. Koťátko ji vypilo, do klubka se stulilo a už mhouří očička naše malá kočička..


Nauč se básničku.


Naše kočka strakatá


Naše kočka strakatá,

měla čtyři koťata.

Jeden mourek, druhé bílé,

třetí žluté, roztomilé,

a to čtvrté strakaté,

po mamince okaté.


Pracovní listy - rozvoj grafomotoriky

Vyrábíme pro radost ( beránek a slepička)